Sandomierz

Rynek - kamienica tzw. "Konwikt Boboli"

 

Tzw."Konwikt Boboli" - to kamienica pierwotnie gotycka z XV w., która w 2 poł. XVI wieku była własnoscią najpierw burgrabi sandomierskiego Pirockiego, a następnie jego zięcia Stanisława Bartolona - słynnego sandomierskiego lekarza.

Stanisław Bartolon - doktor filozofii Akademii Krakowskiej, studia medyczne odbył we Włoszech. Do Sandomierza przybył prawdopodobnie około 1566 r. Był nadwornym lekarzem króla Zygmunta Augusta, a także leczył magnatów: Krzysztofa Radziwiłła, zwanego "Sierotką" i Lwa Sapiechę. Bartolon dorobił się majątku na handlu zbożem z własnych folwarków. Był właścicielem spichlerza na Krakowskim Przedmieściu, sadu na gruntach miejskich i gruntu we wsi miejskiej Gerlachów. Był rajcą sandomierskim w latach 1567-1571. Z jego fundacji powstał w mieście wodociąg, a Brama Opatowska została zwieńczona renesansową attyką. Za wybitne zasługi otrzymał w 1589 r. tytuł szlachecki, wraz z herbem Nałęcz.

W 1635 roku kolejny właściciel kamienicy - Jakub Bobola z Piasków, herbu Leliwa (1578 - 1636), podczaszy sandomierski - przekazał ją jezuitom, z przeznaczeniem na bursę dla ubogiej młodzieży szlacheckiej, uczęszczającej do Collegium Gostomianum. Wewnątrz budynku na klatce schodowej zachowała się tabica fundacyjna Jakuba Boboli. Po kasacie zakonu jezuitów kamienicę nabył Józef Salezy Ossoliński. Po pożarach m.in. w 1757 r. i 1800 r., była wielokrotnie przebudowywana, zaś w pierwszej poł XIX w. zlikwidowano podcienia. Obecnie na piętrze mieści się ekspozycja pt. "Świat Ojca Mateusza", a w piwnicach znajduje się Zbrojownia Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, którą można zwiedzać.

 

 

Jeśli masz pytania napisz na trampbusko@gmail.com lub zadzwoń: tel kom. +48 501 672 290

Copyright © 2003-2019 by Agencja Turystyczna Tramp, Busko Zdrój. Wszelkie prawa zastrzeżone.