Sandomierz

Rynek - kamienica tzw. "Konwikt Boboli"

 

Tzw."Konwikt Boboli" - to kamienica pierwotnie gotycka, która w 2 poł. XVI wieku była własnoscią najpierw burgrabi sandomierskiego Pirockiego, a następnie jego zięcia Stanisława Bartolona - słynnego sandomierskiego lekarza.

Stanisław Bartolon - doktor filozofii Akademii Krakowskiej, studia medyczne odbył we Włoszech. Do Sandomierza przybył prawdopodobnie około 1566 r. Był nadwornym lekarzem króla Zygmunta Augusta, a także leczył magnatów: Krzysztofa Radziwiłła, zwanego "Sierotką" i Lwa Sapiechę. Bartolon dorobił się majątku na handlu zbożem z własnych folwarków. Był właścicielem spichlerza na Krakowskim Przedmieściu, sadu na gruntach miejskich i gruntu we wsi miejskiej Gerlachów. Był rajcą sandomierskim w latach 1567-1571. Z jego fundacji powstał w mieście wodociąg, a Brama Opatowska została zwieńczona renesansową attyką. Za wybitne zasługi otrzymał w 1589 r. tytuł szlachecki, wraz z herbem Nałęcz.

W 1635 roku kolejny właściel kamienicy - Jakub Bobola - przekazał ją jezuitom, z przeznaczeniem na bursę dla ubogiej młodzieży szlacheckiej, uczęszczającej do Collegium Gostomianum.

Obecnie na piętrze mieści się restauracja, a w piwnicach znajduje się Zbrojownia Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, którą można zwiedzać.

 

 

 

 

 

Jeśli masz pytania napisz na e-mail lub zadzwoń: tel. (0-41) 378 10 71; tel kom.(0) 501 672 290

Copyright © 2003-2009 by Agencja Turystyczna Tramp, Busko Zdrój. Wszelkie prawa zastrzeżone.